duminică, 11 octombrie 2015

CXCV. KIRVÁJ U BRÉŠĆA 2015

12 september – Ime  Marijnu i praznika na Brešćánskata čarkva.
   Taze 2015-ta gudina  Kirvája – praznikana brešćánskata čarkva se ij praznékuval báš na dene. Pu običája, u drugje gudini Kirvája se ij daržál u sabuta i nedele, sled 8 septembera.
   Toze denj za ustán u istorijata na Bréšća. Brešćánete krénvati idini nov pać zágjnu s novija misnić Novica Dragija.

   Pu obićája, mládite sa naćičli ćitkata sa ubidvali iz sélu s nija za da ja pukážat na sélénete i taj zágjnu da ja unesati u čarkvata i da zamat del na  Svetata Misa. Sled svetata Misa ćitkata i blá izdignata na salpa ud napreći čarkvata a posle pládne, sled katu smi puhodli nášte premenatite ud toze svet, náte prededve i dedve détu sa gradili taze brešćánska čarkva, u drugotu svetotu mestu ud Bréšća, sled čarkvata  - grobištata, kitkata se ij kockala.
   Sate sélene i tejnite gustene sa se prebráli u gumnutu/dvora na Balgarskata kašta . Predsedátela na bréšćnskata filiála na Balgarskotu družstvu – Peri RADULOV, tojest az, i puzvali pukraj ansambalete spumenat po dole i sate predsedáte i sate clenve na centrálnija komitet na Družstvutu.

    Ánsámbal Brest ud Bréšća, Ánsámbal Palućenka ud Stár Bišnov, Ánsámbal Balgarče ud Vinga, Ánsámbala ud Ivanovo Sarbija i nemsćija Ánsámbal Edelweis ud Deta sa predstávli idin hubanći artističini prográm a posle, večera sate zágjnu sa se veselili na Bál du sutirnata.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu