luni, 9 martie 2015

CXLIX. 3 MÁRTA 2015- NÁCJONALNIJA DENJ NA BALGÁRJA

Redum u toze svet, pu détu žuvejat balgare, nácjonálnija denj na Republika Balgarija – 3 márt –i bili udbelezani s gordust u sarcáta, mlogu gustene i s puznátija balgarsći duh.
     Idna delegácija sastávna ud méne – Péri RÁDULOV – predsedátel na Balgarskotu Družstvu ud Banát – Rumanija Filiála Bréšća, Máry RÁDULOV – rakovoditelj na Ánsámbal BREST, Gjurka Kálápiš– clen na komiteta na Balgarskotu Družstvu ud Banát – Rumanija Filiála Bréšća i Kláudiu Kálápiš pu pukánata na négvata eksčelenca Početnija Konsul na Republika Balgárija u Timišvár i birov na náj gulemotu banátsku balgarsku palćensku selu ud Banáta- Stár Bišnov Gjusi NÁKOV i zala del na toze mlogu hubanći uredéni prázničini denj.
     Na kasu za vu predstáva prográma na toze véčar hubanći uredéni.
    
     Sled ofičiálnotu utvárenji na prográma ud Početnija Konsul na Balgárija u Timišvár i birova na Stár Bišnov Gjusi NÁKOV  sa se ispeli trite himna: na Balgárija – kača praznikuvana daržáva, na Rumanija – kača daržáva gázda i daržávata u kujatu žuvejmi i nija banátsćite balgare palćene i na Europejsćija Sajuz ud kojtu i dvete daržávi, Balgáija i Rumanija sa clenve i se ij prečalu na vlášći i na palćensći idin máterial za toze denj – máteriál sastávini ud prof. Peri TOPČOV.

     I slédvali pozdrava na guspudárete: Zoltán Márossy (subprefect na okrada Timiš), guspudáre  Konstántin Vásile zamestnić predsedátel na Okradnija Savet Timiš, tejnite eksčelence Početni Konsule na Peru, Moldova i Spánija i na mlogija drugija pučitvani gustene.
     Guspudin parok Ján VÁSILČIN i ubádili nekolkus hurti za stéganjétu na palćenete u Banáta i posle i slédvali idin mlogu hubanći artističini program predstávini ud dicáta ud Ánsámbal Palućenka.

     I slédvalu predstávenjétu na knigata “Razgánejti, gladejti i četeti na palćensći” i na Družstvutu za upázvanjétu na banátsćite balgarsći hurti, dužstvu détu i imálu inicijátivata za izdávanjétu na taze kniga. Zajstu sa bli puzváni sate palćene da se dubližati du tuje družstvu za taj da se upázati i da se naprávati puznáti štuti po mlogja hurti, détu dnés za žálust sa krénali da se izgubeti, out mlogijaud námu, osubitu ud mládite ni gji puznávati.
     Sled zatvarenjétu na prográma sate puzvánite sa zal del na idna rečepcija na kujatu i mogalu da si purdumami i da se vidimi prebráni naoklu idna mlogu bugáta tapréza.


BOG DA UPÁZI I UBRÁNI BALGÁRIJA I BALGARETE !

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu